Tipy a rady pro cestování Evropou

Než se vydáte do některé z evropských zemí, měli byste se obrnit trpělivostí a osvojit si několik zvyků, které Vám na cestách budou velice užitečné.

  • Prvním z nich, a pro cestovatele nejdůležitějším, je manipulace s hotovostí. Pokud vyrážíte na několik dní nebo i týdnů a vezete s sebou větší obnos peněz, měli byste si bankovky rozdělit a uschovat na několika místech. Do kapsy, peněženky, cestovní tašky nebo ledvinky. Důvod je prostý – pokud Vás někdo okrade, nebo jedno ze zavazadel zapomenete v letištní hale, stále máte hotovost na jiných místech. Pokud ale necháte všechny úspory v peněžence, kterou Vám odcizí, přijdete jednoduše o všechno.
  • Další dobře mířenou radou je uschování tekutin do igelitových obalů či fólií. Mnohokrát se stane, že Vám obal od šampónu nebo PET-lahev nevydrží tíhu všech věcí v kufru a škody, které tato situace napáchá, nejdou vždy napravit. A pokud cestujete na několik týdnů a první den přijdete o polovinu oblečení, nebudete jistě spokojení.
  • Třetí radou je umístění důležitých a osobních věcí ve vašem zavazadle. Dokumenty jako pas či občanský průkaz by měly být vždy na lehce dostupném místě a to za každé situace. Obecně se doporučuje umisťovat je do kabelky, příručního zavazadla či na povrch velkého kufru. Mezi těmito věcmi by neměla chybět pláštěnka či deštník, jakási krabička první pomoci či osobní lékárnička, kapesní svítilna, nůž – pokud je v dané zemi povoleno jeho držení, nebo například kus provázku.
  • Poslední dobře mířenou radou je rozvážnost při podnikání kroků na vlastní pěst, mezi které patří například stopování. Pokud jste muž, nejspíš se Vám nic nestane, ale jako žena byste se měla mít na pozoru, pokud nastoupíte sama do cizího auta. Při stopování se doporučuje vždy cestovat v páru. Pokud se přihodí něco neočekávaného jednomu z cestujících, druhý může vždy zasáhnout a danou situaci vyřešit a případně pomoci se vším potřebným.

Těchto několika málo rad by se měl držet každý, kdo se chystá na cestu do Evropy za jakýmkoli účelem.