Nejslavnější monumenty Evropy

Tento seznam nebylo vůbec jednoduché vytvořit, a to především kvůli dlouhé evropské historii a nepřebernému množství památek a historických monumentů, které se na celém jejím území nacházejí. Představíme si proto jen některé z nich.

  • Neuschwanstein, Schwangau. Tento atraktivní zámek spojuje mnoho stylů a stavebních slohů ve svém interiéru i exteriéru. Bílá barva je také velmi neobvyklá a celé sídlo stojící na skále tak září do širokého okolí a krajiny. Roku 1887 bylo veřejnosti uzavřeno a Ludvík druhý jej užíval pouze pro své soukromé účely. Dvacáté století však tuto památku opět otevřelo široké veřejnosti a zámek se nyní pyšní návštěvností 1,3 miliónu návštěvníků ročně.
  • Eiffelova věž v Paříži je třistametrová chlouba Paříže, která zdobí jeho panorama přes sto třicet let. Věž je nyní modernizována a nyní v ní najdeme rozhlednu a telekomunikační věž, která byla dlouhou dobu nejvyšší stavbou světa. Dnes je většinou lidí chápána jako monument lásky a milenců. Výhled z výšky 276 metrů z ní dělá jednoznačně nejatraktivnější památku střední Evropy.
  • Římské Koloseum je také jedním z nejznámějších evropských monumentů a je doslova ikonou celého Říma. Začalo fungovat v roce osmdesát našeho letopočtu a při svém vrcholném období dokázalo poskytnout podívanou pro padesát tisíc diváků. Drsné bitvy gladiátorů, které se tu odehrávaly, byly světově známé. Novodobé koloseum připomíná spíše zříceninu, kterou mají na svědomí mnohá zemětřesení a zloději kamenů, ale i navzdory těmto nepříznivým podmínkám stále patří mezi evropské dominanty.
  • Palác Akropolis, Atény. Uskupení mnoha chrámů, svatyň a rozličných budov bylo vždy považováno za centrum Atén a celé starověké kultury. Politické a náboženské špičky se v těchto prostorách scházeli a diskutovali o důležitých otázkách. Sloupy a pozůstatky této stavby zůstaly v Aténách dodnes a my se můžeme pouze dohadovat, jak monumentální tato stavba ve svých vrcholných letech mohla být. Ve sto padesáti metrech nad mořem se tak nachází jedno z nejnavštěvovanějších řeckých míst a každý rok jeho návštěvnost šplhá k jednomu milionu návštěvníků.