Hledání levných letenek do Evropy

Už nějaký ten pátek si plánuji cestu po Evropě, takový ten správný roadtrip v úplně cizí zemi (nebo zemích) s minimálním množstvím všeho potřebného. Prostě pravé letní dobrodružství. Samozřejmě, že takový výlet s sebou nese mnoho úskalí a zákeřností, se kterými se musí každý cestovatel vypořádat. Pro mě bylo nejtěžší vybrat a koupit letenku. Jsem totiž chudý student, jak se u nás říká, a rozhodně si nemůžu dovolit cestování s Emirates v první třídě.

Rozhodl jsem se tedy najít levnou letenku, která by mi zaručila bezproblémovou cestu do Evropy. Zapnul jsem svůj notebook, otevřel prohlížeč a začal hledat stránky pro výrazy typu: levné letenky, levně do Evropy, lowcost flight Europe nebo cheap Europe flight. Poměrně rychle jsem si udělal obrázek o nepřeberném množství portálů, které takové letenky nabízí. Proklepl jsem si jejich hodnocení a komentáře zákazníků a jako rozumné weby my vyšly čtyři. LevneLetenky.cz, WizzAir, Rome2Rio a BestFlight. Začal jsem se tedy blíže věnovat těmhle čtyřem internetovým stránkám.

Všechny weby měly víceméně podobnou strukturu a tak nebylo těžké se v nich rychle zorientovat. Záhlaví a zápatí obsahovalo panel s několika reklamami a po bocích nějaká reklama občas vyskočila také. Hned pod první reklamou se nacházela lišta s možností výběru letu a zadání preferencí. Cílová destinace, maximální počet přestupů, datum příletu či odletu, možnost kombinace s ostatními typy dopravy, věk či cenová relace letenky – to všechno bylo možné zadat. Ihned po vyplnění mi společnosti začaly nabízet své lety a možné kombinace a přestupy.

Porovnal jsem si nabídky všech čtyř serverů a nestačil se divit vlastním očím. Každá stránka mi víceméně nabízela ty samé lety, ale každá za diametrálně odlišnou cenu. Stejný postup jsem zopakoval i v inkognito módu prohlížeče a ceny byly opět úplně jiné a to i v rámci jedné internetové stránky. Znechuceně jsem prohlížeč vypnul, notebook zaklapl a rozhodl se, že levnou letenku vyberu, až na to budu psychicky připravený. Není to totiž nic pro slabé povahy.