Cestujte po Evropě v létě

Pokud se rozhodnete cestovat do Evropy v létě, neměli byste vynechat Azorské ostrovy – místo, kterému se masová turistika stále vyhýbá a přesto patří mezi jednu z nejkrásnějších evropských destinací. Azory se rozkládají na devíti ostrovech, které jsou od roku 1453 pod vlajkou Portugalska a najdete je tisíc pět set kilometrů na západ od Lisabonu a tři a půl tisíce kilometrů od pobřeží severní Ameriky. Nejdříve neobydlené souostroví bylo využíváno jako zastávka při cestování přes Atlantik a později se z něj stala americká vojenská základna. V současné době zde kotví zámořské plachetnice a lodě převážející turisty.

Nyní si řekněme něco o původu tohoto souostroví. To vzniklo vlivem podmořských sopek a zemětřesení, protože se nachází přímo na hranici mezi africkou, severoamerickou a euroasijskou tektonickou deskou. Erupce, které měly za následek oddělování těchto desek, vytlačili na povrch horské pásmo, které na některých místech vystoupilo z moře. Nejmladším ostrovem je Pico, který se nad hladinu oceánu vynořil přibližně před třemi sty tisíci lety. Dominantou tohoto ostrova je sopečný kužel Alto de Pico, který je také nejvyšší horou Portugalska a zvedá se až do výše necelých dvou a půl tisíce metrů.

Počasí je tu proměnlivé, fouká zde silný vítr ale klima je obecně mírné, a to především díky Golfského proudu. Teploty se zde pohybují mezi čtrnácti a pětadvaceti stupni a často se tu setkáte s dešťovými přeháňkami. Díky dostatku vláhy jsou tak ostrovy stále zelené a plné života a klima je zde definováno jako subtropické. Ze země tu často vyvěrají mraky hustého dýmu či blahodárné minerální prameny, které napájí vulkanická jezera.

Pokud se nebojíte zažít v létě trochu dobrodružství a podniknout něco nového, Azory by pro vás měly být jasnou volbou. Letní ostrovy jsou plné rozmanitých rostlin a živočichů a budete si připadat jako v pravém ráji na zemi. Obyvatelstvo je tu velice otevřené a přívětivé a možná právě Vy budete pozváni a ubytování v obydlí některého z místních obyvatel.