Cestování po Evropě s občanským průkazem

Člověk by až nevěřil, kolik může stát taková cesta mimo Evropu. Zatímco ještě před pár lety takový expresní cestovní pas stál pár stovek, dnes jeho vydání přijde na 4 tisíce korun. Představa spontánní cesty mimo Evropu se tak pro běžného člověka dostává do kategorie luxusního zážitku. Než se tedy člověk vydá na last minute mimo Evropu, je nutné si nejdřív měsíc před odletem pas a ušetřené peníze raději investovat do kvality cestovatelského zážitku.

Nemám pas, ale chci vyrazit za poznáním

Existují země, které dovolují turistům vstoupit na jejich území jen s pasem. Velkou výhodou členství v EU je právě ten fakt, že nám občanský průkaz otevírá mnoho dveří a my tak můžeme cestovat napříč EU bez větších formalit. Pak už si jen stačí vybrat dovolenou a zamířit na kýžená místa. Pokud vás lákají exotičtější místa než Španělsko či Itálie, můžete vyrazit například i na Kypr – a to i ten severní, který do EU nepatří. Jakožto člen EU dostanete automaticky vízum na 90 dní, a to už je pěkná doba.

Doprava a ubytování v Evropě

Cesty po Evropě však mají ještě jednu výhodu – už jste slyšeli o celoevropském vlakovém lístku? Eurail je to správné řešení pro ty, kteří by rádi zažili tzv. Eurotrip. Eurail nabízí možnost cestovat po celé Evropě a zároveň nabízí výhodné balíčky. Po cestě si lze hledat jak tradiční ubytování, tak i zkoušet cesty nové – například AirBNB nebo pro dobrodruhy Couchsurfing, což je návštěva u lidí, kteří k sobě vítají cizince. Je nasnadě být na pozoru a nelze očekávat servis hodný hotelu – na druhou stranu můžete více poznat místní kolorit, získat nové přátele a v neposlední řadě ušetřit pěkný ranec peněz.

Pokud neholdujete vlakům, porozhlédněte se po levných letenkách či autobusových lístcích, tak například Student Agency nabízí poměrně pěkné ceny za zpáteční jízdenky. Ti otrlejší už dávno znají car sharing a stopování. Existují specializované stránky o stopování, kde lze získat dostatek informací o nejlepších místech na stopování a doporučených trasách přes celou Evropu.

Cestě zdar!